PRES HAVA TESİSATI

Pres Hava Tesisatı

Eksantrik pres lerin çalışma presiplerinden  dolayı havaya ihtiyaç duymaktadırlar. Eksantrik preslerde fren-kavrama, yan balans silindirleri, hidrolik emniyetler başlıca hava ile çalışan sistemlerdir. Presin büyüklüğüne göre ihtiyaç duyulan hava miktarı da değişmektedir. Yine bu sistemi besleyecek hava tesisatının da yani hava debisinin de presin boyutuna göre değişiklik göstereceğini unutmayalım. Eksantrik Prese bağlanacak kalıbın ağırlığına göre balans basınç ayarı yapılması önemlidir.

Eksantrik pres makinelerinin hava tesisatı çekilirken debi göz önünde bulundurularak tesisat çekilmelidir. Tüketilecek hava miktarına göre tesisat boru çapları belirlenmelidir. Tüketilen hava miktarına baz alındığında çekilen tesisat borusu küçük olması durumunda sistemi besleyemeyecektir. Genel olarak presin çalışmasında sıkıntılar gözlenecektir. Doğru hava miktarı ile çalışma sağlanamadığı için tesisat bu durumda çok önemlidir. Doğru tesisatın nasıl olacağı bakımından Durak Makine Otomasyon Pres tamirci firması ile iletişime geçebilirsiniz. Hava tesisatları bakımları yaparken yine debi ve hız akışını hesaplaması yaparak eksantrik pres hava tesisatımızı çekmeliyiz. Tesisatlar da genel olarak inç ölçü birimi kullanılmaktadır.

       Pres makinesi ne kadar boyutu büyürse ihtiyaç duyacağı hava miktarı da bir o kadar artmaktadır. Pres hava tesisatı nın debisinin yeterli olmadığı durumunda hava ile çalışan sistemler de aksamalar meydana gelecektir. Kavrama ve fren grupları açılamayacak balans silindirleri görevini tam olarak yapamayacaktır. Bu gibi durumların önüne geçmek için pres üretici firmalar genel olarak kendi bünyesinde hava tankları koymaktadırlar. Her ne kadar tank boyutları pres çeşitleri ve özellikleri bakımdan farklılık gösterse de çalışma yönünden aynıdır.Hava tesisatımız bu tankları beslerken bu hava tankları hava ile çalışan sistemleri beslemektedirler. Bu tankların bazıları birbirinden bağımsız olarak çalışması gerekmektedir. Bazı eksantrik pres üreticisi firmalar ayrı ayrı tankaları maliyet olarak görmekte ve tek tank ile tüm sistemi beslemektedir. Bunun yanlış bir uygulama olduğunu belirtmek isterim. Özelikle de havayı baypas yapan balans silindirleri ve hava yastığı sistemlerin deposundan diğer sistemlere hava verilmemelidir. Bunun tabiki de başlıca nedeni pres balans silindirleri nin sürekli hareketinden dolayı içerisinde havanın baypas yapmasıdır.

          Eksantrik pres hava tesisatımızı sağlıklı çekilmesinden sonra eksantrik pres hava giriş değerleri nin doğru şekilde ayarlanması gerekmektedir. Manometremizde görülen basınç değerlerine göre hava giriş ayarlarını yapmamız gerekmektedir. Önemli bir not depoların alında bulunan su vanaları ara sıra açarak su tahliyesini yapmamız gerekmektedir.

Bu Konuyla Alakalı Destek Almak İçin Bizim İle İletişime Geçebilirsiniz

Bu Konuyla Alakalı Detaylı Bilgi İçin İletişime Geçin

 

×